Mi-Au Fost Identificate Doua Tulpini Hpv, Trebuie Sa îMi Fac Griji?

Boli genitale feminine

Postata de Denisa Anita cu 4 ani in urma.

Prietenului meu i-au apărut condiloame genitale iar eu văzând acest lucru, am decis sa îmi fac un test papanicolau și unul hpv. Mi-au fost identificate doua tulpini, 52 respectiv 40. Este un motiv să îmi fac griji? Nu știu de unde am primit virusul amândoi, din moment ce suntem de 5 ani împreună iar pana acum nu am avut probleme.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes://sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/7-lucruri-mai-putin-cunoscute-despre-virusul-hpv_12596