Metroragie ...

Boli genitale feminine

Postata de Elena991510 cu 16 ani in urma.

buna,
am fost azi sa iau analizele mamei si m-au pus serios pe ganduri.iata rezultatele:
fcd:
-celule epiteliale scuamoase din toate straturile
-mici placarde de celule metaplazice
-celule discariatice
-nuclei demidati(?) mariti de volum, usor polimorfi
-modificari celulare reactive de atrofic(?)
-foarte numeroase polimorfo-nucleare neutrazile libere si grupate
-hematii
flora microbiana:coci
trichomas lsil (cin 1)a se repeta cd dupa tratament.iar ca tratament a primit: fasigin 4 pastile odata
si cervicid.

va rog mult sa imi ziceti ce inseamna toate astea pt ca m-au pseriat rau analizele ai si nu stiu ce e de facut..
va multumesc mult!!!

Raspunsuri (3)

Paul69

acum 15 ani

AN
PRIMUL RAND DE CA BOALA SUFERA MAMA TA CA DIN CATE AM VAZUT AN ANALIZE E SI CEVA GINECOLOGIC DA-NE MAI MULTE DETALI DESPRE DIAGNOSTIC SI DACA PUTEM TE AJUTAM CU UNRASPUNS

Paul69

acum 15 ani

ASTA CA SA-TI RASPUND LA SFATUL TAU SA MAI CONSULT SI ALTI MEDICI AM CONSULTAT DESTUI AM ANCEPUT CU ,CARANSEBESUL CA ACOLO LOCUIAM ACU SUNT AN TIMISOARA APOI AM MERS LA TIMISOARA ,CLUJ,BUCURESTI UNDE AM FACUT SI O CEZARIANA AN 4 LUNI NEDANDU-MI SANSA SA MAI AM COPII ANSA AM UNUL CE L-AM FACUT ANINTE SA MA AMBONLAVESC SI MULTUMESC DOMNULUI DEFAPT DUPA NASTERE MI S-A DECLANSAT BOALA, AM FOST COBAIUL DERMATOLOGILOR TIMP DE 15 ANI SI M-AM SATURAT DE EI DE ACCEIA AM ANCEPUT TRATAMENTUL HOMEOPATIC AM ZIS E ULTIMA SOLUTIE SA O TIN SUB CONTROL

Elena991510

acum 15 ani

Uite ce a iesit, cancer endometrial din pacate si dinfericire e stadiul 1c..
Macropsie:
Piesa de histerectomie si anexectomie bilaterala si rezectie peritoneala; aspect de de tumora vegetanta endometriala cu aspect infiltrativ , > 1/2 din grosimea miometrului insotita de mici arii hemoragice.

Micropsie:

Carcinom endometrial endometroid, G1-G2 PT1c , insotit de arii restante de hiperplazie complexa atipica de origine; nu se constata invazia organelor vecine, nici implante peritoneale.
T N M
1c 0 0
D-na doctor care a operat spune ca a scos prima parte din ganglioni si ca nu au fost afectati.