Mă puteți ajuta cu un răspuns ?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11708631884 cu 2 luni in urma.

Bună seara
Am în zona genitală opusă clitorisului pe partea dreaptă jos o umflătură mică pe partea dreaptă și țin să menționez ca nu mă deranjează numai în momentele de act sexual sau la atingere dar în restul timpului nu și nu știu ce este
Am citit pe net și îmi apărea ca sunt chisturi dar spunea ca doar dacă sunt 2 (unul pe fiecare parte) și știu ca recomandarea principală și ceea ce urmează să fac este un consult ginecologic dar voiam să știu ce credeți dumneavoastră și la ce să mă aștept
Mulțumesc anticipat!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Intr-adevar, cel mai bine este sa consultati un medic ginecolog pentru a descoperi ce fel de umflatura este. Exista multe cauze posibile ale umflaturilor genitale, inclusiv chisturi, boli cu transmitere sexuala sau chiar iritatii cauzate de haine prea stranse. Desi citirea pe internet poate fi folositoare, nu inlocuieste diagnosticul unui medic. Mergeti la ginecolog pentru un control, doar asa veti avea un raspuns concret.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/chistul-glandelor-bartholin-bartholinita_1104