Infectie sau răceală ?

Boli genitale feminine

Postata de Anelis cu 2 luni in urma.

Buna ziua acum o săptămână am spălat un covor afara cu apa rece am avut niste dureri de ovar stâng dar nu am dat importanta și acum in partea stângă am cv umflat eu zic că este ovarul stâng care mi se lasă durerea pe picior plus că am niste scurgeri albe abundente și mirositoare plus că de trei zile am avut prima data mâncărime os pe labiile mari și mici și fix unde m-am scărpinat au esit niste abcese pt că arată că un abces care îl faci in gura și lângă vulva pe perete in vagin nu am nimic și mă ustura ff tare la urinare ce poate sa fie am zis sa iau o crema clotrimazol atb10mg antibiotic precizes că am avut o naștere acum un an și încă alaptez

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Sunt multe simptome descrise aici care ar putea sugera diferite tipuri de probleme. Durerile de ovar si zona umflata ar putea indica o problema a sistemului reproducator, dar acestea nu sunt de obicei asociate cu raceli sau infectii. Scurgerile albe, abundente si mirositoare pot fi un semn al unei infectii vaginale. Mancarimile si abscesele pe labii, impreuna cu durerea la urinare, sunt simptome care pot indica conditii precum o infectie cu drojdie sau o boala cu transmitere sexuala. Acest set de simptome necesita atentia unui profesionist medical.

Este foarte important sa mergi la un doctor pentru o evaluare completa in legatura cu simptomele pe care le ai. Doctorul ar putea decide sa faca mai multe teste pentru a determina cauza exacta a simptomelor tale. Pana atunci, trebuie sa incerci sa eviti autodiagnosticarea sau administrarea de medicamente fara un consiliu medical.

In functie de simptomele pe care le-ai descris, ai putea avea nevoie atat de un examen din partea unui medic generalist, cat si de unul din partea unui ginecolog.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741