?Indoiala

Boli genitale feminine

Postata de mirela247107722 cu 15 ani in urma.

Buna ziua..doresc sa stiu si eu ..in cazul unui avort esti anesteziata?partial, total..nush..orice. simti ceva? e dureros?

Raspunsuri (1)

nicoleta5699674

acum 15 ani

Anestezie se face desigur! Acum depinde de fiecare medic ce varianta foloseste:anestezie totala(cand nu simti nimik) sau locala (cand se simte totusi durere ,dar relativ suportabil-fiecare organism ac***a pragul sau de suportabilitate)..la anestezia totala exista insa riscul ca manevra se fie prea agresiva si din lipsa raspunsului pacientei,chiureta sa intre prea mult in peretele uterin..parerea mea este sa suporti putina durere(anest locala) si sa fii in siguranta,iar pentru viitor sa ti iei masuri de prevenire,caci nu sant deloc sanatoase aceste interventii! Eu am 6 chiuretaje si doar unul cu anestezie totala,dupa care am facut o mare infectie cu hemoragie..urmarea a fost ca urmatoarea sarcina s a finalizat cu o nastere la varsta de 37 ani si 11 ani diferenta de primul copil!