Histerectomie totală ?

Boli genitale feminine

Postata de Verginica Spiridon cu 11 luni in urma.

Am făcut operația de histerectomie acum 2 luni și jumătate,simt l interior ca o arsură și o greutate pe burtă.Poate fi de la firele de sutură de la interior sau de la mușchi și nervi?

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Procesul de vindecare a tesuturilor dupa histerectomie poate dura cateva luni si poate fi insotit de senzatii de presiune, disconfort sau durere. Muschii si nervii pot fi afectati temporar in timpul interventiei chirurgicale, ceea ce poate contribui la senzatiile pe care le simtiti.

Puteti solicita un control de evaluare post-operatoriu. Medicul va evalua starea dumneavoastra de sanatate si va ajuta sa gestionati disconfortul pe care il resimtiti.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602