efecte secundare

Boli genitale feminine

Postata de Crina26127668 cu 15 ani in urma.

Care sunt efectele secundare ale unei radiografii daca femeia este insarcinata??
Multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

Crina26127668

acum 15 ani

Care sunt efectele secundare ale unei radiografii daca femeia este insarcinata??
Multumesc anticipat

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Am tot citit parareri pro si contra legat de radiografii pe timpul sarcinii. Stiu mamici care au facut radiografii si au copii sanatosi. Insa, sincer eu n-as risca.
Este foarte daunatoare in primele luni de sarcina, cand bebe este in formare, apar malformatii la bebe. Cum ti-a zis si Sheila depinde de cat de avansata este sarcina.
Cel mai bine insa, intrebi medicul ginecolog.
Sfatul meu, o femeie insarcinata sa faca radiografie doar daca este neaparat nevoie, si apoi medicul ginecolog sa urmareasca foarte atent sarcina.
Numai bine.

Crina26127668

acum 15 ani

cand am facut radiografia inca nu facusem o luna sa stiu daca sunt gravida, am facut un test de sarcina si a iesit negativ, cred k era prea devreme de asta si acum k sunt gravida, si mi doersc mult acest copil as vrea sa stiu daca este foarte grav.multumesc anticipat

Crina26127668

acum 15 ani

cand am facut radiografia inca nu facusem o luna sa stiu daca sunt gravida, am facut un test de sarcina si a iesit negativ, cred k era prea devreme de asta si acum k sunt gravida, si mi doersc mult acest copil as vrea sa stiu daca este foarte grav.multumesc anticipat

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Mergi al medicul ginecolog sa-i spui despre radiografie ia el trebuie sa urmareasca foarte atent sarcina. Sa faci toate analizele care se impun pe timpul sarcinii, plus ecografiile morfo-fetale si vezi ce ti se va spune in functie de rezultat.
Sanatate maxima!