dozari hormonale - sopc?

Boli genitale feminine

Postata de Alexandra cu 16 ani in urma.

Va rog mult sa imi spuneti, daca se poate, ce indica urmatoarele analize hormonale:
prolactina 318.4 (valori de referinta 127-637)
testosteron 3.5 (valori de referinta 0.22-2.9)
FSH si LH - ziua 6 (au fost recomandate pt ziua 5, dar ziua 5 era duminica, laboratoarele inchise):
FSH - 6.06. (valori de referinta pentru faza foliculara 3.5-12.5)
LH - 18.01 (valori de referinta pentru faza foliculara 2.4 - 12.6)
Progesteronul si estradiolul - ziua 21:
estradiol: 274.3 (valori de referintapentru faza luteala 161-774)
progesteron: 4.54 (valori de referinta pentru faza luteala 5.3-86).

Mentionez ca am cicluri foarte neregulate.

Valoarea sub limita minima a progesteronului in ziua 21 arata ca nu a avut loc ovulatie?

Multumesc tutror celor care raspund!

Raspunsuri (1)

cristina546

acum 16 ani

cel mai bun medic este cel endocrinolog care te poate lamuri la aceste analize, eu asa am facut si situatia mea sa lamurit, te sfatuiesc sa mergi la endocrinolog cu aceste analize si el te poate lamuri exact ce se intampla cu orgnismul tau, la mine analizele au fost toate bune in afara de LH si totusi a reusit sa imi dea un diagnosticsi acum lucram la bb
bafta si tie si mergi la medic sau cere parerea unuia de pe site