Doua rezultate PAP cu lsil cu atipii hpv?

Boli genitale feminine

Postata de Maria P cu un an in urma.

Buna ziua! Am 23 de ani.
In urma cu 5 luni am efectuat un test papanicolau din care a rezultat faptul ca am LSIL cu atipii HPV, mi s-a recomandat sa urmez tratament o luna de zile cu isoprinosine(6cp/zi) pentru creșterea imunității și sa revin după 4 luni pentru a repeta papanicolau.
In urma celui de al doilea test papanicolau rezultatul acestuia indica:
Modificări celulare non-neoplazice: ■ metaplazie scuamoasă
Anomalii ale celulelor scuamoase: LGSIL-leziune intraepitelială de grad scăzut) atipii hpv
Descriere citologica:
Celule scuamoase exocervicale cu efect citopatic HPV (halou perinuclear si binucleere, nuclei atipici, hipercromatici).
Celule scuamoase superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa imatura, grupuri celulare glandulare, nuclei liberi, PMN.

Doctorul a recomandat sa facem o colposcopie, iar in urma acesteia sa vedem ce tratament as putea sa urmez.

M-ar interesa o a doua opinie cu privire la rezultat, nu înțeleg termenii și mi-ar plăcea sa știu ce înseamnă. Sunt un pic îngrijorată de faptul ca a ieșit tot LSIL. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

nexus

acum 8 luni

Buna.
Cum a decurs tratamentul in decurs de an?