Cum pot scăpa de infecție urinara?

Boli genitale feminine

Postata de Nicoleta cu 10 luni in urma.

Bună seara! Îmi puteți spune va rog, a folosit cineva acest vaccin ( strovac ) la copii?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In ceea ce priveste infectia urinara, este important sa urmati urmatoarele sfaturi pentru a preveni si trata infectia:

1. Consumati multa apa pentru a spala bacteriile din tractul urinar.
2. Urinati frecvent pentru a preveni stagnarea urinei in tractul urinar.
3. Evitati utilizarea iritantilor urinari, cum ar fi alcoolul, cafeaua, ceaiul, sucurile de fructe acidulate si bauturile carbogazoase.
4. Dupa fiecare miscare intestinala, asigurati-va ca va stergeti in directia corecta pentru a preveni contaminarea bacteriana din anus in uretra.
5. Pentru a trata infectia urinara, consultati un medic si urmati instructiunile de tratament prescrise.

In ceea ce priveste vaccinul Strovac, acesta este un vaccin impotriva infectiei cu Escherichia coli (E. coli) in tractul urinar. Acesta nu este recomandat pentru copii cu varsta sub 18 ani. Consultati medicul pentru mai multe informatii despre acest vaccin.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectiile-urinare-la-copii/infectiile-urinare-la-copii-inalte-si-joase_200