Chistul glandelor Bartholin - bartholinita

Boli genitale feminine

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Am si eu un astfel de chist, mi l-a depistat chiar un ginecolog si m-a programat la o incizie prin mai. Ieri am avut un contact sexual neprotejat( un pic dureros) si umflatura nu se mai simte insa zona e dureroasa. Astazi vreau sa iau pilula de a doua zi, ma va afecta cumva?

Raspunsuri (13)

Cristian272

acum 16 ani

nope

Anca4192554

acum 15 ani

nu stiu ce sa spun dar vreau si eu un raspuns urgent am facut operatie de bartholinita acum marti si vad ca mai i-mi curge cite un pic de singe pe tanpon si labia este tare pe partea unde a fost operatia este normal oare vreau un raspuns urgent.

nuti.p

acum 11 ani

LA MINE A RAMAS TARE SI DUPA 4 ANI DE LA INCIZIE SI ACUM A REVENIT

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu niste noduli pe o parte si alta a dungii chilotului numai k cel de pe pulpa stanga este mai mare si oricum ambele ma dor foarte tare si cand merg sau stau sau dak le ating nu stiu ce sa fac eu am avut si micropolichisturi si am ovarul stang marit chiar nu stiu ce sa fac astept un rasp urgent e ceva grav????

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am citit pe forum si am si eu aceeasi problema cu glanda bartholine in patrea stanga am un chist si ma doare aproape zilnic mi sa recomandat sa ma operez si nu stiu ce sa fac.Vreau sa va intreb daca cineva a mai fost operata si cum se simpte este grea operatia.Vreau sa vorbim sa aflu parerea si altor persoane cu aceeasi problema.Va doresc multa sanatate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Prima data am avut acum 2 ani si a trecut de la sine...am avut de vreo 4 ori..iar acum, dupa aprox un an de cand am avut ultima oara am iar...stiu ca doar prin operatie as putea sa rezolv dar mi-e mult prea frica... vreau doar sa stiu cat de tare doare..de precizat am 16 ani

D.

acum 12 ani

Se poate trata cu medicamente, ihtiol si gentamicina. Nu va grabiti la incizie decat daca e absolut necesar, asta e parerea mea.
Eu am luat o saptamana oxacilina, apoi am facut incizie. Am aflat dupa interventie ca se putea trata doar cu medicamente.
Daca sunteti din Iasi, va recomand dr. El Masry Abdelsalam.
Are sediul in Iasi,B-dul,Alex.cel Bun 8,(rond autobuz 28)-langa Biserica Sfantul Nectarie TEL.0763659957

D.

acum 12 ani

Se poate trata cu medicamente, ihtiol si gentamicina. Nu va grabiti la incizie decat daca e absolut necesar, asta e parerea mea.
Eu am luat o saptamana oxacilina, apoi am facut incizie. Am aflat dupa interventie ca se putea trata doar cu medicamente.
Daca sunteti din Iasi, va recomand dr. El Masry Abdelsalam.
Are sediul in Iasi,B-dul,Alex.cel Bun 8,(rond autobuz 28)-langa Biserica Sfantul Nectarie TEL.0763659957

bunatati

acum 11 ani

draga D,dar cum folosesti ihtiol...iei si bagi cu degetul in vagin pe chist?

D.

acum 11 ani

Buna,
Acum am vazut mesajul tau.In nici un caz nu bagi ihtiol in vagin. Cred ca e cea mai mare greseala.Daca ai facut deja asa ceva iti recomand sa repari cu ceai de galbenele. Tamponezi acolo cu ceai caldut.
Chistul din cat stiu eu nu se formeaza in vagin,ci in afara, pe una din labii in cazul meu. Eu am tinut cont de sfaturile Oanei Stancel. Da cautare si o gasesti pe net. Pe mine ma gasesti pe adr. de messenger adelinmdcn2007, daca iti pot fi de vreun folos.Daca vrei sa vorbim, trimite te rog mesaj pe mes.Multa sanatate!

D.

acum 11 ani

Buna,
Acum am vazut mesajul tau.In nici un caz nu bagi ihtiol in vagin. Cred ca e cea mai mare greseala.Daca ai facut deja asa ceva iti recomand sa repari cu ceai de galbenele. Tamponezi acolo cu ceai caldut.
Chistul din cat stiu eu nu se formeaza in vagin,ci in afara, pe una din labii in cazul meu. Eu am tinut cont de sfaturile Oanei Stancel. Da cautare si o gasesti pe net. Pe mine ma gasesti pe adr. de messenger adelinmdcn2007, daca iti pot fi de vreun folos.Daca vrei sa vorbim, trimite te rog mesaj pe mes.Multa sanatate!

nicoleta

acum 10 ani

Buna! m-am operat anul trcut in decembrie operatia dureaza 5 minute , se face anestezie totala nu este dureroasa operatia , numai ca anul acesta mi-a aparut iar.

Ana

acum 8 ani

Buna ziua,
Am fost incizata si eu de acest abces bartholin pentru prima data in viata(nu stiu care e diferenta dintre abces si chist)...au trecut 3 luni de atunci si ma simt foarte bine! Am fost de curand la un control ginecologic si am intrebat-o pe doamna doctor daca mai poate sa apara si mi-a zis ca da !Am intrebat-o de ce totusi se poate instala? Atunci ea m-a intrebat daca am fost diagnosticata vreodata cu bacteria E-COLI si i-am spus ca da...intr-adevar cu cateva luni inainte am facut o schema de tratament pentru E-coli...Va sfatuiesc si pe voi sa va faceti analiza scaun coprocultura(nu e scump), iar daca va iese bacteria E-coli sa va tratati intai sa scapati de ea...In felul acesta scapati si de Bartholin.La mine asa a fost.Sanatate !