Ce e de facut in situatia asta?

Boli genitale feminine

Postata de Elena cu 2 luni in urma.

Bună ziua am făcut un test papanicolau și mi-au ieșit la anomalii ale celulelor scuamoase HGSL leziuni intraepiteliala de grad inalt
Și la anomalii ale celulelor glandulare AGC-FN celule glandulare atipice în favoarea neoplaziei endocervicale . E grav, ce e de făcut

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatele testului Papanicolau indica existenta unor celule anormale, care ar putea fi semnul unei leziuni pre-canceroase sau a unei afectiuni canceroase. Terminologiile HGSL si AGC-FN reprezinta clasificari ale acestor celule anormale, prima sugerand o posibila leziune intraepiteliala de grad inalt, iar cea de-a doua indicand posibilitatea dezvoltarii unei neoplazii endocervicale.

Este important sa discutati aceste rezultate cu medicul pentru a intelege mai bine ce inseamna si care ar putea fi urmatorii pasi. Desi poate parea alarmant, nu este o sentinta definitiva de cancer. Un rezultat anormal la testul Papanicolau indica doar ca trebuie facute investigatii suplimentare.

Se vor face probabil teste suplimentare, cum ar fi o biopsie, pentru a determina cu exactitate natura celulelor anormale. In functie de rezultate, medicul va putea recomanda un plan de tratament adecvat.

In orice caz, este esential sa urmati sfatul medicului si sa fiti la curent cu toate screening-urile si controalele recomandate pentru sanatatea dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/informatii-despre-cancerul-cervical-pe-care-orice-femeie-trebuie-sa-le-c_11856
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/cancerul-cervical-stadializare-si-tratament_760
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/cancerul-cervical_753