candidoza

Boli genitale feminine

Postata de Nistor - Florin cu 15 ani in urma.

astazi am fost diagnosticata cu candidoza si dr.mi-a dat tratament cu gynofort si gyniel.As vrea sa stiu daca nu trebuia sa imi dea si pentru sotul meu?

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Tratamentul se efectueaza concomitent la ambii parteneri sexuali. Tratamentul cu antimicotice trebuie sustinut si de o foarte buna igiena locala prin spalaturi zilnice (chiar de mai multe ori pe zi) cu sapunuri care sunt neutre sau bazice, spalaturi in care s-a dizolvat bicarbonat de sodiu (chiar din cel alimentar - 2 - 3 linguri dizolvate in apa), solutii antiseptice pentru spalaturi vaginale din comert. Multa sanatate

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Cum ti-a zis si Misi, tratamentul trebuie urmat de catre ambii parteneri. Pentru sot, creme si pastile.
Sanatate maxima!