Buna Seara?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11555534125 cu 5 ani in urma.

Buna seara,va rog frumos sa ma ajute si pe mine cineva cu un rezultat papanicolau.in acest test scrie așa calitate frotiu-satisfacator pt evaluare si celule endocervicale prezente acestea sunt marcate si mai scrie anomalii ale celulelor epiteliale: celule scuamoase asc-us unde mi-a recomandat colposcopie si testare hpv mă puteti ajuta sa îmi spuneti ce am?va rog frumos am cancer sau nu?ce înseamnă acest rezultat?

Raspunsuri (2)

Utilizator11555574530

acum 4 ani

De ce nu încerci la un specialist ? Cu siguranta el stie sa interpreteze

Tania

acum 4 ani

Nu ai cancer, dar aceste anomalii ale celulelor pot duce la cancer. Daca te verifici regulat si iti faci colposcopia cat mai repede,nu o sa ai nici un fel de problema. Cancerul nu apare direct cancer niciodata. Si daca tu te monitorizezi regulat vei fi mai mult ca si OK. Si eu am aceeasi problema, dar ma tratez si ma bucur ca am descoperit din timp aceste anomalii provocate de HPV. Am inceput si eu cu inflamatii celulare, ASCUS si am depistat ca am HPV 16. Si nu e nimic grav daca mergi la medic. Bafta