Bună ziua,de 2 luni am o scurgere vaginală albă urât mirositoare,aveți idee ce ar putea fi?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11711230326 cu o luna in urma.

Menționez că fac baie zi de zi,și după duș tot am acele scurgeri urât mirositoare
Aveți vreon sfat,fără a merge la doctor,fără a lua tratament ,doar lecturi băbești

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Scurgerea vaginala alba urat mirositoare se numeste leucoree si poate fi un simptom al unei infectii, cum ar fi vaginita bacteriana, trichomoniaza sau candidoza. Acestea sunt provocate de un dezechilibru al bacteriilor sau a ciupercilor din vagin.

De asemenea, poate fi semnul unui obiect strain in vagin (ca un tampon uitat) sau al unei boli cu transmitere sexuala.

Intre timp, pana ajungeti la medic, incercati sa mentineti o igiena corespunzatoare si sa purtati lenjerie de corp din materiale naturale. De asemenea, evitati produsele de igiena intima cu parfumuri si spumante, care pot irita si pot perturba echilibrul bacterian natural.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/lucruri-esentiale-despre-vaginoza-bacteriana-pe-care-fiecare-femeie-treb_18036
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Bună ziua, din ceea ce descrieți este posibil să fie candida, ciupercă ce se activează în cazul în care scade rezistența organismului. Vă recomand să consumați multe fructe – vitamina C - Iar de la farmacie puteți cere ovule clotrimazol, cervugid etc
Toate cele bune!