ASC-US,mi-a ieșit la papanicolau?

Boli genitale feminine

Postata de Gina cu 11 luni in urma.

ASC-US ! Fata mea a facut de curând papanicolau si i-a iesit ca are Asc-us! Este grav,sau este vorba despre o infectie! MULȚUMESC FRUMOS PENTRU RĂSPUNS!

Raspunsuri (2)

acum 11 luni

Buna ziua,

ASC-US, este un rezultat care poate fi vazut pe un test Papanicolau si inseamna ca celulele scuamoase (un tip de celule care acopera suprafata colului uterin) nu arata exact asa cum ar trebui sa arate, dar modificarile sunt atat de mici incat medicul nu poate fi sigur daca acestea sunt normale sau nu.

Un rezultat ASC-US nu este in sine un motiv de panica. Acesta nu inseamna ca fata dumneavoastra are cancer de col uterin sau ca este pe cale sa se dezvolte. In multe cazuri, celulele atipice se vor reveni la normal de la sine. Totusi, este posibil ca aceste celule sa fie un semn timpuriu al pre-cancerului, motiv pentru care medicul poate recomanda teste suplimentare.

Unul dintre aceste teste suplimentare ar putea fi testul HPV (Virusul Papiloma Uman).

Rezultatul ASC-US nu trebuie ignorat, dar nu este un motiv imediat de alarma. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre urmatorii pasi si sa urmati recomandarile sale.

Puteti gasi medic ginecolog pentru interpretare si va puteti programa: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-papanicolau-anormal-sau-patologic_8731

Va dorim multa sanatate!

Gina

acum 10 luni

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Asteptam rezultatul testului ASC-US! Doama doctor a zis ca pare mai mult cu o inflamatie,colul ei este foarte curat! Sănătate multa la toata lumea! Zi frumoasa sa aveți!