Piele Degete Maini Crapata Pana La Sange.?

Boli de piele Granulom Hidradenita supurativa Ihtioza Durere la epilare Melasma Infectie molluscum contagiosum Panaritiu Pemfigus Pitiriazis rubra pilaris Vitiligo Negi Hemangiom Neurodermita Necrobioza lipoidica Barbie dubla Dermografism Intertrigo Mastocitoza Impetigo Ulcer dermic Necroliza epidermica toxica Piodermita gangrenoasa Boala iga liniar Acanthosis nigricans Afectiuni minore ale pielii Intepaturile de insecte Necroza cutanata Foliculita eozinofilica Distrofie unghii Sindromul sjogren larsson
+28
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21559552921 cu 4 ani in urma.

Buna ziua,

De cateva luni am o problema: descuamare piele degete dupa ce se ingroasa si se intareste, apar crapaturi. De mentionat ca sunt perioade in care aproape dispare dar si atunci am usturimi groaznice daca incerc sa desfac un pet sa beau apa.
De precizat ca mai am si pe degetele de la picior pelea foarte uscata dar nu sunt crapaturi.
Cine are o parere? am fost la mai multi medici, au diagnosticat piele deshidratata.
Nu cred ca este psoriazis, incepe doar de la buricul degetelor si inainteaza catre palma propriu zisa, doar pe interiorul mainii, si nu inteleg de ce este asa sensibila, nu pot sa fac nimic cu mainile si este frustrant.

Multumesc.

Raspunsuri (4)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/tipuri-de-boli-de-piele_9901

Utilizator21596474391

acum 3 ani

Buna seara! Cum va mai simtiti? Ati gasit un tratament bun pentru problema dumneavoastra? Mama mea are exact aceeasi probleme -pielea de pe palme si mai ales de pe degete se usuca si crapa pana la sange. Nu am aflat inca ce anume determina aceasta reactie.

Sabin

acum un an

Buna ziua,
si mama are asa ceva, dar nu am gasit o rezolvare inca.

Utilizator11706383270

acum 2 luni

Și eu mă confrunt cu această problema de ~3 ani...am fost la 3 dermatologi până acum,dar nici o rezolvare. Este foarte dureros,nu mai pot face aproape mai nimic cu mâinile. Ce remediu ați găsit până la urmă,dacă doriți să îmi spuneți?