Cum stopez cresterea excesiva a cuticulelor?

Boli de piele

Postata de Vasile Florin cu 5 luni in urma.

Îmi cresc cuticulele pana la jumătatea unghiei.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca ai probleme cu cresterea excesiva a cuticulelor, iata cateva sugestii care te pot ajuta:

1. Hidratare regulata: Aplica un ulei pentru cuticule sau o crema hidratanta pe acestea in fiecare zi, pentru a mentine hidratarea si a impiedica uscarea si inmuierea excesiva a pielii. Poti masa usor cuticulele pentru a le ajuta sa absoarba mai bine produsul.

2. Inmoierea cuticulelor: Inmoaie mainile intr-un vas cu apa calda sau ulei de masline timp de cateva minute, apoi indeparteaza cu grija cuticulele imbibate. Foloseste o penseta sau un betisor de lemn moale pentru a le impinge usor inapoi si a le modela in jurul unghiei.

3. Evita taierea excesiva: Nu taia cuticulele in exces, deoarece aceasta poate cauza iritatii si durere. In schimb, incearca sa le impingi usor in afara, astfel incat sa ramana un nivel confortabil si estetic.

4. Exfoliere periodica: Foloseste un scrub sau un exfoliant pentru maini pentru a indeparta celulele moarte si a preveni acumularea excesiva de piele pe cuticule. Aceasta poate fi efectuata o data sau de doua ori pe saptamana.

5. Evita muscarea cuticulelor: Muscarea cuticulelor poate agrava problema si poate duce la inrosire, umflaturi sau infectii. Incearca sa eviti acest obicei si inlocuieste-l cu altele mai sanatoase, cum ar fi folosirea unei pensule de unghii sau a unui ulei de cuticule.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/ce-spun-unghiile-despre-sanatatea-organismuluii_7929