Cum scap de usturime de pe picior ?

Boli de piele

Postata de Utilizator11699552130 cu 5 luni in urma.

După ce mam dat cu alezan pe genunchi miau apărut niște pete roșii și ma ustura

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Usturimea de pe picior poate fi cauzata de mai multe probleme, inclusiv iritatii ale pielii, alergii sau infectii. Pentru a scapa de usturime, incearca urmatoarele:

1. Opriti utilizarea produsului care a cauzat usturimea - daca usturimea a aparut dupa utilizarea produsului Alezan pe genunchi, este posibil sa ai o alergie sau o sensibilitate la acest produs.

2. Clateste pielea cu apa - spala-ti picioarele cu apa curata si calduta pentru a indeparta orice substanta iritanta de pe piele.

3. Aplica comprese reci - aplicarea de comprese reci pe zonele afectate poate ajuta la calmarea pielii si la reducerea inflamatiei si a usturimii. Poti folosi pachete de gheata infasurate intr-un prosop sau apa rece intr-un material textil.

4. Evita scarpinatul - chiar daca usturimea poate fi deranjanta, incercarea de a-ti scarpina piciorul poate agrava problema si poate duce la leziuni ale pielii. Incearca sa eviti scarpinatul si sa mentii pielea cat mai curata si uscata posibil.

5. Foloseste o crema hidratanta - aplicarea unei creme hidratante potrivite pielii tale poate ajuta la calmarea si hidratarea pielii iritate. Asigura-te ca alegi o crema care nu contine parfumuri sau alte substante iritante.

6. Consulta un medic - daca usturimea persista sau se inrautateste, este recomandat sa consulti un medic dermatolog pentru un diagnostic precis si un tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928