ce fel de afectiune a pielii am ?

Boli de piele Granulom Hidradenita supurativa Ihtioza Durere la epilare Melasma Infectie molluscum contagiosum Panaritiu Pemfigus Pitiriazis rubra pilaris Vitiligo Negi Hemangiom Neurodermita Necrobioza lipoidica Barbie dubla Dermografism Intertrigo Mastocitoza Impetigo Ulcer dermic Necroliza epidermica toxica Piodermita gangrenoasa Boala iga liniar Acanthosis nigricans Afectiuni minore ale pielii Intepaturile de insecte Necroza cutanata Foliculita eozinofilica Distrofie unghii Sindromul sjogren larsson
+28
Vezi toate grupurile

Postata de AlexysV1988 cu 6 ani in urma.

va scriu in legatura cu o problema de piele pe care o am de mai mult de 1 luna de zile. Initial a fost o singura pata micuta, roza, cu aspect uscat , care nu prezenta mancarimi, localizata intre sani. Am asteptat sa treaca de la sine insa nu s-a intamplat. In interval de 1 saptamana au mai aparut inca 2. Una pe san, aproape de mamelon si una in lateralul costei, mai jos putin de zona subratului. Nici una cu mancarime! Am fost la medicul dermatolog, care mi-a spus ca este o ciuperca care este luata de undeva, piscina, plaja,sala de sport sau contact direct cu o persoana infectata. Precizez ca nu frecventez nici o locatie e de mai sus si nu cunosc pe nimeni care sa aiba astfel de afectiuni ale pielii. Deci aceste posibilitati sunt excluse. Reteta primita consta intr- un preparat de farmacie care contine dupa cum urmeaza : Nidoflor ( 2 tuburi),Ketokonazol (1,4 gr), Eritromicina ( 2 gr).- aplicatii locale de 2 ori/ zi D+S, timp de 3 saptamani. Am luat preparatul si am urmat sfatul medicului. Petele initiale aproape mi-au trecut. Singura vindecata total este cea care a aparut prima. Adica cea dintre sani. Zilele urmatoae au continuat sa imi apara. Tot in jurul mamelonului, pe celalalt san, pe gat si pe spate. Acum am vazut unele 2 mici pe abdomen. Sunt rosii si aspect oval- rotund. Prezinta zone de descuamare pe suprafata lor. Nu se unesc,sunt la distanta bine delimitate intre ele. Initial sunt f mici ca si dimensiune apoi se maresc , devenind cam cat o moneda de 1 ban. Nu se inchid la culoare, ci se deschid. Uneori dupa baie, cand pielea este umeda si firbinte, s inrosesc si arata ca la debut. Apoi revin la culoarea initiala. Au aspect de piele uscata, nu prezinta vezicule, mancarimi. De la aparitie pana la vindecare , isi maresc diamentrul. Iar culoarea devine mai stinsa in intensitate. Sunt efectiv, disperata ptr ca ma gandesc ca nu voi scapa nicidata din moment, ce sub tratament , imi apar continuu altele!
Desi sunt o persoana extrem de atenta cu igiena si lucrurile personale, consider ca am facut o mare greseala atunci cand am cazut sub tentatia magazinelor second hand. Am achizitionat in decursul a 2 ani , destul de multe haine de acolo si pe unele din ele nu le-am spalat, igienzat inainte de purtare, bazandu-ma pe igienizarea facuta de magazin, sau gandindu-ma ca nu mi se poate intampla mie ceva atat de grav . GRESIT !!!! NU SE IGIENIZEAZA NIMIC ACOLO ! Ma intreb daca de acolo am luat ciuperca sau pur si simplu am dezvoltat o alergie la Formaldehida sau alta substanta ce poate fi pe hainele din magazinele SH. Va rog frumos sa imi dati un sfat . Am cumparat toate igienizantele disponibile pe piata, in speranta ca imi pot curata , dezinfecta hainele de aceasta ciuperca .
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat sau cu o indicatie, Poate cineva a patit/intalnit aceeasi afectiune si imi poate da vreun sfat! Va rog sa imi spuneti , ce sanse am sa imi revin. As vrea sa opresc cumva aceasta ciuperca, sau ce o fii! Multumesc anticipat !

Raspunsuri (5)

AlexysV1988

acum 6 ani

CORECTEZ: pe abdomen nu sunt doar 2, ci vreo 10. Am uitat sa mentionez ca am un stil de viata destul de linsitit. Nu consum alcool, nu fumez, sunt o persoana activa. Ma hidratez suficient, 2 L de apa/ zi. Nu sufar de nici o alta afectiune cronica sau de alt fel . Consum f multe legume, fructe, lactate si ciuperci.Evit cat pot dulciurile , si alimentele foarte procesate. Tot ce pot spune este ca am avut Helicobacter pilori, tratat. Uneori mai am arsuri daca nu respect orarul de masa si regimul prescris. Incerc sa am o viata cat mai organizata, nu pierd noptile. Singurul viciu ar fi cafeaua la care am renuntat doar in perioada tratamentului ptr HP. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea si ce pot face. \\
Acum, de disperare, am inceput sa ma dau cu crema Biazol doar pe locul eruptiei.Poate ma ajuta.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 6 ani

Trimiteti o poza clara a unei leziuni noi si netratate la E-mail 075dermato@ adresa_web_filtrata .
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Laserderm CLINIQUE

AlexysV1988

acum 6 ani

Buna seara dl Doctor. Va trimit mail chiar acum . Multumesc pt ajutor ! Cu stima Alexandra V.

AlexysV1988

acum 6 ani

Mentionez ca in aceasta dimineata , am observat sub sanul drept o zona foarte uscata cu piele descuamata ! Acolo nu am aplicat nimic, niciodata si cu toate acestea, am o noua problema...Sincer nu mai stiu ce sa fac.
Banuiesc ca poate fi o dermatita dar nu stiu denla ce. Pielea este foarte uscata acolo si imi este teama sa nu se formeze rani.
Va atasez tot pe We transfer pozele deoarece au rezolutie f mare, ptr claritate si nu incap trimise pe mail.
Va multumesc pt implicare !

Utilizator11574703291

acum 4 ani

Buna ! Am citit povestea ta ! În aceiași situație subt si eu ,mâine o sa merg la dermatolog sa vad ce este si de la ce aceste pete! Multa sanatate.