Bubite rosii pe antebrat ce poate fi?

Boli de piele

Postata de Bogdan cu 5 luni in urma.

Astazi mi-au aparut niste bubite minuscule, roșii, pe ambele maini in zona antebratului pe pielea unde nu sunt fire de par. La unele bubite simt o usoara senzatie de arsura. Ce ar putea fi?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze ale aparitiei bulelor rosii pe antebrat, cum ar fi:

1. Dermatita de contact: Acesta este un tip comun de reactie alergica sau iritativa la substantele cu care pielea intra in contact, cum ar fi detergentii, produsele de curatare sau cosmeceticele. Poate fi insotita de mancarime, roseata si umflaturi.

2. Urticarie: Este o afectiune cutanata caracterizata prin aparitia rapida a bulelor rosii sau a unor umflaturi cu aspect similar al urzicii, care pot fi insotite de mancarime intensa. Urticaria poate fi declansata de alergii, infectii, stres sau medicamente.

3. Eczema: Eczema este o afectiune cronica care poate provoca eruptii cutanate, roseata, mancarime si formarea de bule umplute cu lichid. Poate fi declansata de alergeni, expunerea la substante iritante sau factori genetici.

4. Micoza: Infectiile fungice ale pielii pot provoca, de asemenea, aparitia de bubite rosii pe piele. Acestea pot fi insotite de senzatie de arsura sau mancarime si pot aparea in special in zonele umede sau in pliuri ale pielii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370

Luminita

acum 2 luni

Scabie