ALERGIE

Boli de piele

Postata de GHIULER136815 cu 9 ani in urma.

De cand s-a incalzit mi-a aparut intre genunchi si glezna blande ca niste boabe de mazare care m-au mancat asa de tare incat am ajuns sa le rup si am facut coaja la ele.Eu m-am gandit ca sunt muscaturi de tantari,purice...etcDe la alimentatie nu cred ca ar fi pt ca probabil imi aparea si pe corp......iar eu de obicei mananc mancare gatita.Cu ce as putea sa ma dau sa-mi treaca si mancarimea de acum ,pt ca acum se vindeca ranile si iar ma mananca.........As putea suferi de vreo boala de piele ........sU VREO BOALA CRONICA?
TIN SA AMINTESC CA DE MICA AM FOST ALERGICA.......

Raspunsuri (2)

NikoBella

acum 9 ani

Aveti mare grija sa nu fie SCABIA(rĂ¢ie) daca mancarimea persista mai mult de 1 saptamana in continuu sau mai ales seara si noaptea e posibil sa fie SCABIE ....mergeti la doctor la urgente -DERMATOLOGIE , cel mai bine , pentru a afla ce aveti , pentru ca odata ce e agravata e mult mai greu sa scapati de ea ,,....imi pare foarte rau daca aveti asa ceva .....eu trec prin aceasta situatie si simt ca nu mai pot , fetita mea are doar doua luni , a luat SCABIA din SPITAL , AM SPALAT TOT AM DEZINFECTAT , AM CALCAT TOATE HAINELE , sunt disperata , nu mai stiu ce sa fac , am 5 zile de tratament eu fata si sotul si tot ma mananca .....sfatul meu e sa mergeti la dermatologie sa aflati ce e ca nu e de stat cu mancarimile ....

NikoBella

acum 9 ani

Daca nu e ceva deosebit de grav , pentru mancarime e buna MIXTURA DE MENTOL de la farmacie. Este destul de ieftina pana in 7 lei. Cu un pansament steril se unge tot corpul daca e nevoie iar daca nu is mancarimi pe tot corpul, se poste da doar in zona afectata ...si pentru cateva ore nu mai sveti treaba cu mancarimile. Se poste folosi de maxim 5 ori pe zi.