sport dupa un infarct ?

Boli de inima

Postata de Diana Andreea1132527 cu 15 ani in urma.

Buna ziua
Am 45 de ani si am suferit acum 3 luni un infarct postero-infero-lateral clasa Killip I.
Nu am angine si nici nu obosesc la mers prelungit . Pot spune ca ma simt mai bine decit inaintea infarctului. Dupa acest eveniment am renuntat la fumat (fumam 3 pachete/zi)lucru care impruna probabil si cu medicamentatia ma ingrasat foarte mult . Precizez ca in tinerete am facut sport de performanta. Doresc sa incep sa alerg sau sa merg cu bicicleta .
In documentatia de profil gasesc ca trebuie facut dar imi este teama . Poate cineva sa ma ajute cu un sfat ? Citiva pasi de urmat ? Ce ar fi mai bine de facut? Care sint precautile de luat in seama?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Mirciulica,
Ar trebui sa aveti o dieta adegvata cum ar fi: fructe, legume, cereale, paine, uleiuri vegetale, carne de pasare si peste. Se evita branzeturile si lactatele, produsele de patiserie, grasimile animale de tipul untului, carnea rosie si mezelurile.
Sunt bune plimbarile, fotbalul, inotul si ciclismul, sporturi care se practica regulat si moderat. La acestea se adauga urcatul scarilor, plimbatul cainelui (daca aveti), gradinaritul, bricolajul, menajul etc.
Sanatate

Diana Andreea1132527

acum 15 ani

Multumesc Misi pentru sfaturi. Deja pentru dieta am luat masuri din momentul infarctului. Fac eforturi dar cred ca ma descurc.
Marea problema este renuntarea la fumat, care ma face sa ma ingras cam repede (probabil si datorita activitatii mai reduse).Deci reluarea activitatii se impune dar am ceva retineri(teama) in a nu exagera .

Cristina426134742

acum 15 ani

Pentru a-ti relua nivelul de activitate fizica ar trebui sa faci un test de efort ECG, la indicatia medicului cardiolog , test in timpul caruia se monitorizeaza activitatea cardiaca si tensiunea si se vede astfel pana la ce nivel de efort poti merge fara sa ai probleme. Nu te apuca de capul tau sa faci efrot , pana cand un medic nu iti spune ce nivel de efort poti face.