Presiune la nivelul tamplei stângi și palpitații la inimă?

Boli de inima

Postata de Rujescu George cu 6 luni in urma.

Bună ziua , am o presiune, fara durere la nivelul tâmplei stângi care persistă de aproximativ 2 săptămâni iar de cam o săptămână am și fluctuații de palpitații intense la inimă.
Precizez faptul că am foat investigat la urgente , rezultatul ekg fiind bun
Ulterior am fost consultat si de 3 medici neurologi care in mare mi-au prescris acelasi tratament care nu îmi îmbunătățește starea, acum sunt programat si la un control cardiolog deoarece mi-am facut analize de sânge unde mi-au ieșit mărite analizele la : Fier , Ck-Mb si proteina C reactiva ...
Va rog îndrumați l-mă la ce fel de patologie trebuie să merg că să descopăr ce am

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa consultati un cardiolog pentru a investiga mai departe simptomele legate de inima, dat fiind rezultatul EKG bun. Cardiologul va putea evalua fluctuatiile de palpitatii si analizele de sange.

In ceea ce priveste presiunea la nivelul tamplei, aceasta poate fi asociata cu diferite cauze, inclusiv tensiune arteriala crescuta, migrene, sinuzite sau chiar stres si anxietate. Pentru a obtine o evaluare mai cuprinzatoare a simptomelor si a cauzei posibile, puteti consulta un neurolog.

In timp ce asteptati programarea la cardiolog si neurolog, continuati sa urmati prescriptiile medicamentelor si urmati sfaturile medicilor. Daca simptomele se inrautatesc sau apare vreo modificare semnificativa, ar trebui sa contactati medicul imediat sau mergeti la camera de garda pentru o evaluare mai detaliata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/5-cauze-frecvente-ale-palpitatiilor-cardiace_19759