Mama mea nu suportă anticoagulantele orale. Poate lua aspirină cardio în loc de anticoagulante??

Boli de inima

Postata de Utilizator11696971633 cu 6 luni in urma.

Mama mea nu suportă anticoagulantele orale. Poate lua aspirină cardio în loc de anticoagulante orale?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Inlocuirea anticoagulantelor orale cu aspirina cardio nu este de obicei recomandata in tratamentul preventiei trombozei. Anticoagulantele orale sunt adesea prescrise pentru a preveni tromboza si accidentele vasculare cerebrale, iar aspirina cardio este utilizata pentru a preveni tulburarile cardiovasculare, cum ar fi atacurile de cord si accidentele vasculare cerebrale.

Daca mama ta are probleme in tolerarea anticoagulantelor orale, este important sa discute cu medicul in legatura cu aceasta problema. Medicul poate evalua situatia si poate recomanda alte optiuni de tratament, in functie de nevoile medicala.

Nu luati decizii privind tratamentul fara a consulta medicul specialist.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/anticoagulant_422