Dureri de spate?

Boli de inima

Postata de Ion cu 9 luni in urma.

Buna ziua.De citeva luni ma confrunt cu dureri de spate intre omoplatul sting si coloana vertebrala,uneori durerea radia spre piept sau bratul sting.Doua luni în urma am avut niște crize de tahicardie însoțite de senzație de lipsa de aer și amețeli.M-am adresat la serviciul de urgenta și am fost transportat la spital pentru investigații.Mi s-a facut teste de sânge,electrocardiograma,radiografia toracica și ecocardiografia și mi s-a comunicat ca problemele mele nu sunt de tip cardiac,ci ar fi atacuri de panica și ca ar trebuie sa ma adresez la un medic neurolog.Asta am și făcut.Medicul m-a diagnosticat cu nevralgie intracostala.Mi-a prescris tratament pentru asa zisele "atacuri de panica" pe care-l urmeaz deja de o luna de zile.Dureri nu mai am,dar simt o presiune puternica în spate in aceeași regiune,care se înrăutățește la efor fizic,ca de exemplu la ridicarea unor trepte,însoțite de amețeli,slăbiciune,lipsa de aer și vedere încețoșata,ce pot dura pina la citeva ore după un mic efort.
As vrea sa stiu daca problema mea e cu adevărat de tip neurologic conform simptomelor pe care le am sau dacă nu,ce investigații sa mai fac ca să fiu sigur ca nu-i legat de vrio boala de inima?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot fi asociate atat cu probleme neurologice, cat si cu probleme cardiace, dar pot fi si rezultatul altor afectiuni. Nevoia de a investiga mai mult poate depinde de rezultatele testelor si investigatiilor anterioare si de evaluarea medicului neurolog.

Pentru a exclude eventuale probleme cardiace, medicul poate decide sa solicite teste suplimentare, cum ar fi: Holter ECG (care monitorizeaza activitatea electrica a inimii pe o perioada de 24 de ore), teste de efort sau teste de imagistica (cum ar fi o angiografie coronariana sau o tomografie computerizata a toracelui).

In timp ce astepti evaluarea medicala ulterioara, este important sa continui tratamentul prescris de medicul neurolog pentru nevralgia intercostala. De asemenea, poti sa incerci sa eviti activitatile care provoaca exacerbarea simptomelor si sa practici tehnici de relaxare si de gestionare a stresului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-ce-afectiuni-poate-ascundei_7164

Ady

acum 3 luni

Aceleasi simptome le am si eu.
Sunt constienta ca am atacuri de panica, dar parca tot mi-a frica sa nu fac infarct.
Ce medicamente luati pt nevralgie intercostala?
Mie, dr mi-a dat Flamexin.
Si iau Calmogen Plant, pt liniste, si iau si cate 1 Aspenter.