Ce este de făcut în situația în care am descoperit McC(malformații cardiace congenitale)?

Boli de inima

Postata de Cristiana G cu 9 luni in urma.

Buna sunt Cristiana și am un băiețel de 2 ani și 6 luni ,in urma cu 2 luni am fost la medicul de familie pt un consult (răceală)
Și dr.ne.a recomandat control la cardio.,pe 19iulie am fost și mi s.a spus că copilul meu nu este bine ,că inima din partea dreapta este mai mare decât cea din stânga ,cavități cardiace dilatate DSA m.a cuprins teama și nu.am înțeles prea bine ,dar un lucru era clar malformații cardiace congenitale țin să menționez că copilul este asimptomatic ,foarte activ,energetic
Dr.mi a spus sa revin pt CT in urma realizării CT mi a spus că este nevoie de operatie și ne.a programat la București :Marie Curie
As dori sa scriu exact termenii (buletin de interpretare)
Concluzie:1intoarcere venoasa pulmonara parțial aberanta
2DSA larg
3Dilatatie de trunchi de artera pulmonara
Va rog sa sa răspundă cei in cunoștință cauza cu orice informație utila

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

In situatia in care s-au descoperit malformatii cardiace congenitale (McC), este important sa urmati recomandarile medicului si sa stabiliti un plan de tratament in colaborare cu specialistii.

Primul pas este sa consultati un cardiolog pediatric, care va evalua in detaliu malformatiile cardiace identificate. Medicul va explica cauzele si implicarea acestor malformatii si va propune un plan de tratament adecvat.

In cazul in care medicul considera ca este necesara interventia chirurgicala, veti fi programati la un spital specializat in cardiologie pediatrica. Chirurgii si echipa medicala va vor explica in detaliu procedura chirurgicala si eventualele riscuri asociate acesteia.

In plus, este recomandat sa cauti grupuri de sprijin sau asociatii in domeniul malformatiilor cardiace congenitale, unde puteti intalni alti parinti care au trecut prin aceeasi experienta si pot oferi sprijin si intelegere.

In concluzie, este important sa urmati sfaturile medicului si sa obtineti cat mai multe informatii despre malformatiile cardiace congenitale identificate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Malformatii-congenitale/malformatii-cardiace-congenitale_5187

Cristiana G

acum 9 luni

Mulțumes!Aceste lucruri le știam deja as fi dorit info suplimentare :despre operatie (reușita acesteia,riscuri posibile ,durata operației ,durata spitalizării)
Mi.e forte teama de ce se va întâmpla 😕in timpul intervenției chirurgicale!!!
p.s .sa nu vă supărați de" insistențele "mele!!!