Ce ar trebui sa fac pe mai departe?

Boli de inima Electrocardiograma anormala Aritmie Cardiomiopatia Afectiuni si tulburari cardiovasculare Endocardita Murmur cardiac Hemopericardium Cardiopatie ischemica Pericardita
+7
Vezi toate grupurile

Postata de patulearobi cu 7 ani in urma.

Buna ziua de aproximativ 7 zile am dureri in piept , ele radiaza in zona umarului si a membrului superior stang . Am fost la medicul meu de familie , care m-a trimis sa imi fac un set de analize : HLC, EKG , COLESTEROL , GLICEMIE , ecocardiografie nu mi-a cerut sa fac . Dilema mea este urmatoarea : PE EKG APARE SCRIS DIAGNOSTICUL DE : HIPERTROFIE VENTRICULARA STANGA .
HIPERTROFIA VENTRICULARA STANGA -este insa o afectiune care este caracteristica sportivilor sau oamenilor care au depus eforturi fizice pe perioade lungi de timp sau la oameni cu HTA. Eu nu sufar de HTA ,NU AM facut NICIODATA SPORT ci din contra am avut si am o viata destul de sedentara. Ar mai fi de mentionat ca ANALIZELE DE LABORATOR au iesit bine valorile incadrandu-se in cele normale. CEEA CE NU A IESIT TOCMAI BINE ESTE ACEL EKG ..... NU STIU CE SA CRED IN CEEA CE PRIVESTE DIAGNOSTICUL DE HIPERTROFIE VENTRICULARA STANGA. EKG l-am facut in data de 10.04.2017 iar durerea in piept inca o mai am . Este ADEVARAT SI FAPTUL CA INCA NU M-AM PREZENTAT LA UN CONSULT CARDIOLOGIC . V-as ruga cu respect daca se poate sa imi dati un sfat cu privire la problema mea ,Cu alte cuvinte ac***a in vedere simptomatologia pe care si rezultatul EKG Ce ar trebui sa fac . POATE FI CEVA GRAV ???PS: Medicul de familie a mai spus ca este exclus sa fie o durere intercostala , iar de reumatism nu cred ca se poate pune problema la VARSTA DE 30 DE ANI . Multumesc frumos , o seara frumoasa. PACE.

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 7 ani

Buna ziua. Repetati investigatiile. Va recomand sa mergeti la doamna doctor Adriana Alexandrescu la Cardioclinic si pe langa EKG sa faceti si un ecocord.