Buna ziua. Daca ecocardiografia si EKG -ul au iesit bine, mai este nevoie de test pentru efort?

Boli de inima

Postata de Irina cu 7 luni in urma.

Intreb pt baiatul meu de 16 ani care doreste sa se pregateasca pt Academia de politie. Multumesc frumos!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Decizia de a efectua un test de efort depinde de mai multi factori, inclusiv de starea de sanatate generala, de simptomele pe care le prezinta, de istoricul familial si de cerintele specifice ale Academiei de politie. Ecocardiografia si EKG-ul pot oferi informatii importante despre functia cardiaca, structura inimii si ritmul cardiac, dar un test de efort poate evalua si capacitatea de efort a inimii si poate detecta posibile anomalii care pot interveni doar in timpul exercitiului fizic intens. Este recomandat sa consultati un medic specialist pentru a evalua cazul particular si pentru a primi recomandari adecvate in vederea pregatirii pentru Academia de politie.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cardiopatia-ischemica-si-Infarctul-miocardic/testul-de-stres-la-efort_9968

Irina

acum 7 luni

Am înțeles, mulțumesc frumos!

Irina

acum 7 luni

Am înțeles, mulțumesc frumos!