vdrl

Boli cu transmitere sexuala

Postata de moniqe cu 14 ani in urma.

buna ziua!
Acum 3 ani am fost diagnosticata cu VDRL pozitiv(+++)si TPHA pozitiv(+++)In urma tratamentului cu moldamin pe care l-am facut de 2 ori la interval de 6 luni ,mai exact in noiembrie 2007 rezultatele analizelor au fost:VDRL negativ,TPHA pozitiv+ .Problema este ca acum mi-am facut iar analizele si rezultat VDRL pozitiv+,TPHA pozitiv(+++).
VA ROG din suflet sa-mi raspundeti:
-ce inseamna ultimul rezultat?
-trebuie sa urmez iar tratamentul?
-s-ar putea sa fiu si inarcinata ce sa fac?
ajutati-ma sunt disperata

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Buna Moniqe,

Parerea mear ar fi sa mai repeti inca o data acest test. Am auzit multe femei care au fost insarcinate ca le-a iesit acest test prima data pozitiv, iar repetandu-l le-a iesit negativ sau invers.

Nu fi disperata totul se va rezolva, mergi si fa-ti un control ginecologic sa vezi daca intradevar esti insarcinata si repeta testul.

Mult succes si sanatate!

moniqe

acum 14 ani

Izabela iti multumesc pt raspuns si pt incurajare.Am mai citit si eu pe net ca in cazul in care as fi insarcinata ar da eroare dar eu am patit-o odata si....am repetat de 10 ori testul si tot nu-mi venea sa cred.Medicul care ne-a tratat este plecat din tara si de aceea am apelat la acest site in speranta ca imi va raspunde SI un medic dermatolog.iti multumesc oricum esti foarte draguta!

ionica

acum 14 ani

Buna,

Ca sa-ti raspunda un medic de specialitate, trebuie sa completezi o fisa medicala si sa specifici la ce medic sa ajunga.

Medicul iti va da raspunsul in termen de 72 de ore, din cate stiu.

//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul

Succes!

moniqe

acum 14 ani

multumesc mult!

anca

acum 10 ani

buna seara va rog sa ma ajutati si pe mine miam facut vdrl si tpha si mia iesit la vdrl indeterminabil si la tpha pozitiv puteti sa imi spuneti daca am sau nu sifilist. va multumesc