titlu intrebare

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Marijr cu 14 ani in urma.

Buna seara,
Am si eu o problema.Fostul meu prieten mi-a facut sex oral neprotejat si imi este teama sa nu fi contactat o boala transmisibila sexual.Mentionez ca numai el mi-a facut mie sex oral eu neintrand in contact cu organele genitale ale sale decat cu saliva.As putea contacta HIV?De aceasta boala imi este cel mai teama.Stiu ca am fost inconstienta si nu voi mai face asa ceva.El mi-a spus ca nu are asa ceva dar imi este teama.Va multumesc frumos si astept cu nerabdare un raspuns.

Raspunsuri (4)

adriana

acum 14 ani

Virusul HIV (HIV) se transmite prin sânge, spermă, secreţii genitale, lichid cefalo-rahidian (LCR) şi lapte matern. Porţile de intrare cele mai frecvente sunt rănile proaspete, sângerânde din mucoasă (oculară, bucală, vaginală, anală) sau rănile nevindecate sau insuficient protejate de pe oricare parte a pielii corpului. Căile de transmitere cele mai frecvente sunt cele vaginale sau anale datorate nefolosirii prezervativelor şi practica sexuală orală........Bun.tu trebuie impreuna cu partenerul tau sa va faceti amandoi analizele de boli cu transimitere sexuala si veti afla rezultatul.

Marijr

acum 14 ani

Problema este ca eu nu mai sunt impreuna cu acel barbat si imi este teama ptca nu ma pot duce cu el sa facem analize deoarece nu doreste acest lucru spunandu-mi ca nu are nimic si ca nu doreste sa mearga.

camelia

acum 14 ani

buna am si io o intrebare am o problema am scurgeri foarte abundete si mancarimi cate o data al meu prieten nu are nikiun simtom nuiki scurgeri nimik singura problema este la mine se poate sa am vreo boala cu trasmitere sesuala sucrgerea este alb galbuie dar foarte abundeta iar mancarimea nu o am tot timpul dar miroase cam urat ma puteti ajuta cu un sfat?ceasi putea avea sau ce sa fac sa estopez scurgerea?

Bacu Crina

acum 14 ani

Stai linistita, sansele sa contactezi hiv prin saliva, daca nu aveai rani deschise la nivelul pielii, tegumentelor nu ar fi foarte mari. Totusi, perioada de incubatie a bolii este cam de 6 luni... poti face peste 6 luni un test de sange sa vezi cum stau lucrurile.