Sunt sau nu pozitiva cu Mycoplasma?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Maria cu 2 luni in urma.

Buna!
Astazi am primit rezultatele analizelor BTS, iar la infecția Mycoplasma Genitalium apare pozitiv iar imediat langa apare nedetectabil( La celelalte infectii apare doar nedetectabil) Tin sa mentionez ca imediat dupa valori apare fraza: Valorile marcate cu rosu este in afară intervalelor de referință. (Cuvintele pozitiv și nedetectabil sunt scrise cu rosu). Valorile pentru aceasta infectie este de 33ge/react
Intrebarea mea este urmatoarea: Sunt pozitiva ? Sau este normal sa am aceste valori? Am citit pe site-ul unei clinici ca 20% din femei au aceasta infectie și ca face parte din Flora, iar pe alt site tot al unei clinici, scria ca in afară intervalului de referință inseamna ca nu esti neapărat bolnav.
Ma poate ajuta cineva cu o informație mai clara? Multumesc tare mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Bazat pe valorile pe care le-ati prezentat, pare ca Mycoplasma Genitalium a fost detectat in organismul dumneavoastra, dar este nedetectabil. Aceasta poate indica ca ati fost infectata in trecut, dar acum cantitatea bacteriei este prea mica pentru a mai fi detectata. Este posibil ca sistemul dumneavoastra imunitar sa fi reusit sa combata infectia.

Totusi, acestea sunt ipoteze si nu o constatare medicala. Este esential sa discutati rezultatele testului cu medicul dumneavoastra, care stie cel mai bine istoricul medical si care poate interpreta corect aceste valori.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Detaii privind aceasta analiza si posibilitatea de interpretare a valorilor gasiti aici: https://sfatulmedicului.ro/analize/antigen-mycoplasma_461

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectii-cu-mycoplasma-si-ureaplasma_1095

Va dorim multa sanatate!