sifilis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ioana595 cu 14 ani in urma.

cum se face k o fata poate avea sifilis iar partenerul nu, fiind depistata aceasta boala de 2 ani jum?

Raspunsuri (4)

CosminAndrei

acum 14 ani

Eu am alta problema,Am fost la o p***atuata si mi s-a facut sex oral.... si nujtiu daca am vro boala am fost acum... 4 saptamani si momentan am herpes pe penis... nujtiu daca am luat si vro alta boala mi-e frica in special de hiv.

Mariana118119

acum 14 ani

Citat:
cum se face k o fata poate avea sifilis iar partenerul nu, fiind depistata aceasta boala de 2 ani jum?

Este posibil si explicatii pot fi multiple: depinde de stadiul sifilisului, de tratamentul efectuat, de eficienta acestuia, recaderi, tipul de test utilizat pentru testarea infectiei etc... sunt mai multe aspecte si e destul de complicat de dezbatut toate aspectele. Daca ai fost mai explicit/a poate te-am fi putut ajuta cu mai multe informatii. Sau poate le gasesti si singur/a in articolul: [url=//sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357#Mod_de_transmitere]Sifilisul - lues[/url]
Dar oricum intrebarea ta e ciudata, fiindca se ridica intrebarea de ce o persoana infectata nu si-ar proteja partenerul daca se stie cu o BTS? Sau a fost tratata si e o recadere? Plus ca unele teste utilizate pentru diagnostic raman pozitive toata viata chiar daca infectia a fost tratata si persoana nu e contagioasa.

Mariana118119

acum 14 ani

Citat:
Eu am alta problema,Am fost la o p***atuata si mi s-a facut sex oral.... si nujtiu daca am vro boala am fost acum... 4 saptamani si momentan am herpes pe penis... nujtiu daca am luat si vro alta boala mi-e frica in special de hiv.

Era mai bine sa-ti fie frica inainte nu acum! Ca sa se transmita virusul HIV prin sex oral este necesar sa existe o fisura (cat de mica, de care nici sa nu fi constient) la nivelul mucoaselor (bucala, genitala). Fa-ti testul HIV, pe care va trebui sa-l repeti oricum la 6 luni dupa contact, testul VDRL pentru sifilis si daca vrei si examen al secretiei uretrale pentru alte infectii. Iar daca ai contactat herpes genital avertizeaza-ti si protejeaza-ti viitoarele partenere sexuale: ramai cu acest virus toata viata si il poti transmite si cand nu ai leziuni vizibile.
Bafta si alegeri mai "sanatoase" pe viitor!

anatolie

acum 11 ani

buna...am si eu o intrebare....tot citesc pe forumuti informatii despre sifilis si peste tot scrie ca este un microba care se transmite prin cale sexuala, transfuzii de singe sau seringi...dar tot nu inteleg de la ce anuma se formeaza virusul acesta de la ce se ea??? mersi mult astept un raspuns