Rezultat detectabil la Ureaplasma parvum și Ureaplasma urealyticum și Valori de referință nedetectabil. Înseamnă ca am această infecție sau a fost un test fals pozitiv ?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de MembruMobileApp15033021036100 cu 6 luni in urma.

Recent am făcut un test amănunțit de BTS, la cele testate din urina mi-a ieșit “Rezultat detectabil la Ureaplasma parvum și Ureaplasma urealyticum și Valori de referință nedetectabil.” Înseamnă ca am această infecție sau a fost un test fals pozitiv ? Mai am încă o săptămână de așteptat până voi primi un răspuns de la medicul meu, mă puteți ajuta cu un răspuns să nu îmi mai fac griji, sunt puțin îngrijorată. Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca rezultatul testului a indicat prezenta Ureaplasma parvum si Ureaplasma urealyticum, exista o posibilitate sa aveti aceasta infectie. Este important sa discutati rezultatele cu medicul pentru o evaluare si un diagnostic adecvat.
Un test fals pozitiv este o posibilitate, dar numai medicul va poate oferi o interpretare corecta a rezultatelor si sa va spuna care sunt urmatorii pasi in ingrijirea si tratarea infectiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/depistarea-si-prevenirea-bolilor-cu-transmitere-sexuala_9197