Pete negre decolorate pe piept?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11709464157 cu o luna in urma.

Acum o săptămână mi au apărut niște pete negre pe piept burta. În zona pieptului am avut o ușoară mâncărime. Aceste pete au apărut și la partener ce ar putea fi. Acum au mai trecut dacă ești foarte atent se observa

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Petele negre decolorate pe piept sau burta pot fi simptome ale mai multor probleme de sanatate, de la o simpla dermatita sau eczema, pana la o infectie fungica, cum ar fi Tinea Versicolor. Acesta este un tip comun de infectie fungica a pielii, care poate cauza aparitia unor pete mici, decolorate.

Si deoarece atat dvs. cat si partenerul dvs. aveti aceste simptome, e posibil ca aceasta problema sa fie contagioasa. Totusi, pentru a fi sigur de diagnostic, e recomandat sa consultati un medic.

O alta posibilitate ar fi Pitiriazisul Rosu Gilbert, care este precedat de o macula mama, urmata de eruptii pe torace, abdomen, spate. Aceasta afectiune este benigna si se remite de la sine in aproximativ 6-8 saptamani.

Dar, oricum ar fi, e foarte important sa consultati un specialist pentru a exclude alte posibile cauze, cum ar fi melanomul (un tip de cancer de piele), asa ca e recomandat sa mergeti la un dermatolog care poate sa determine exact care este cauza acestor pete si sa va ofere tratamentul potrivit.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dvs. si partenera dvs.: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/pitiriazis-versicolor-sau-tinea-versicolor-cauze-simptome-tratament_18029