Parteneru meu nu mai face sex de vro 8 9 luni nu înțeleg dacă are vro problema se ferește de mine ?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Lary@007 cu 5 luni in urma.

De cate va luni bune parteneru meu nu mai vrea sa facem sex nu stiu ce problema are nu are Nici un chef se tôt fereste de mine intro seara leam ecțitat dar nu sa intmplat nimic pentru ca penisu sa sculat dar nu in totalitate era moale și el nu vrea sa im spună ce are dacă are vro problema casa putem repara sper ca aicea este cine va care ma ajuta .. va rog dacă știți sau A-T trecut prin asta im dati mesaj dacă nu nu multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este important sa aveti o comunicare deschisa si sincera cu partenerul pentru a depasi aceasta situatie.

Exista mai multe motive pentru scaderea dorintei sexuale, cum ar fi stresul, probleme de sanatate, probleme emotionale, probleme relationale sau efectele secundare ale medicamentelor. Este important sa ramai deschisa si sa eviti sa trag concluzii pripite.

Poate fi util sa aveti o discutie calma. Incearca sa-i arati ca iti pui intrebari sincere cu privire la lipsa dorintei sale si ca esti deschisa sa-l asculti si sa-l sustii. Incurajeaza-l sa vorbeasca despre emotiile si gandurile sale si incearca sa-l asiguri ca esti acolo pentru el.

Daca partenerul tau nu este dispus sa discute sau problema persista, poate fi util sa solicitati ajutorul unui specialist, cum ar fi un terapeut de cuplu sau un medic specialist in sanatate sexuala. Acestia pot ajuta in identificarea cauzei problemei si in elaborarea unui plan de actiune pentru solutionarea acesteia.

Tineti cont ca aceasta este doar o sugestie. Este recomandat sa consultati un specialist in domeniu pentru evaluare si recomandari personalizate: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/cum-pot-problemele-sxuale-sa-distruga-o-relatie_5590