MENOPAUZA SAU ALTA AFECTIUNE ?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ELENA3779817 cu 14 ani in urma.

Am 57 de ani si am intrat in menopauza la 43 de ani.Nu am avut probleme pana acum doar sporadic.Am HTA sub medicatie, stabilzata la 13,7 .Iau betalok zok 0,5, tritace 2,5 , vasilip 0,10(cate 1 pe zi).De la endocrinolog am 0.50 Alpha D3. Am facut cu cca un an tratament cu Calciu sandoz + vitamina C (1000 mg ), magnerot 500 mg, milgama,bonviva(6 luni)M-am simtit bine .Am de asemenea probleme la coloana de la jumatatea spatelui in sus,(mai vechi) unde simt ca un punct dureros si un puls continuu care radiaza spre maini.La radiografia pe care am facut-o recent mi s-a spus ca am inceput de ,,ciocuri".Mi-a indicat tratament cu Celebrex,Mydocalm...Ce simptome mai am :transpiratii reci care vin tot din zona spatelui partea de sus care este rece ,mergand spre ceafa si gat (in crize, dar si cand fac un efort),stare de anxietate,slabiciune, uneori depresie ,ten palid. Manifestarile din urma imi fac viata un calvar pentru ca sunt foarte agresive.Au inceput in jur de 17 decembrie 2009.Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (1)

anca maria

acum 13 ani

am aceeasi varsta, menopauza de la 46 de ani si simptome foarte asemanatoare
eu cred ca este menopauza... vad la foarte, foarte multe femei aceleasi chestii
nu am mers la doctori, iar ca tratament iau numai enap de 5mg pt tensiune si ajutatoare: catina, urzici, coenzima Q 10, aspirina...
va doresc toate cele bune