HPV?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de AnaAME cu un an in urma.

Am avut hpv,iar acum 6 luni au apărut condiloame la nivelul zonei intime şi anusului. Le-am tratat cu aldara şi în decursul a 4 luni au trecut.Am facut acum o săptămână testul hpv şi papa nicolau in mediul lichid și ambele au ieşit negative.E nevoie de o alta testare hpv?

Raspunsuri (1)

nexus

acum 7 luni

Chiar daca raspunsul e tarziu, scriu macar pentru cei care vor sa se informeze.
Condiloamele spun fara dubiu ca aveai avut HPV.
Faptul ca testul HPV a iesit negativ inseamna ca la locul recoltarii(col) nu s-a depistat infectia cu HPV.
Probabil ca ai o tulpina cu risc scazut, posibil sa fi scapat de ea. Daca va recidiva, se va manifesta prin aparitia condiloamelor.