HPV?

Boli cu transmitere sexuala Boli genitale feminine Ginecologie HPV
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11583958450 cu 4 ani in urma.

Acum 2 3 luni mi a apărut în zona intima o mica umflatura, asemănătoare unui neg. După ce am fost la medic, mi a spus ca sunt șanse destul de mari sa fie vorba de hpv.
Mi am făcut testul hpv (la care aștept rezultatul), între timp mi a prescris crema Aldara 5% pe care nu am apucat însă să o iau, numai ca în timpul în care am tot așteptat după vizitele la medic, menstruație etc, mi s a extins, iar acum am mai multe excrescențe acolo. Sunt destul de panicata pana merg sa mi ridic analizele pt ca am auzit ca HPV ul nu se vindeca.. Și mi e frica sa nu fie vorba de o tulpina canceroasa.
Ceva sfaturi?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/7-lucruri-mai-putin-cunoscute-despre-virusul-hpv_12596

Utilizator11583958450

acum 4 ani

La analize mi a ieșit tulpina 6