hepatita b

Boli cu transmitere sexuala

Postata de t_ina cu 14 ani in urma.

eu tot nu inteleg:cum e posibil ca eu sa fiu purtator sanatos de hepatita b si partenerul in 4 ani sa nu contacteze virusul?apoi urmatorul la fel?poate sa mi explice cineva?ati incercat vreun tratament si v ati vindecat?

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Purtator sanatos de virus B = virus inactiv, nereplicativ, infectiozitate scazuta, nu se transmite.
Nu este necesar tratamentul in acest caz.

t_ina

acum 14 ani

multumesc mult:)sper sa fie 100%real sau un procent foarte mare.o zi buna

krys

acum 9 ani

Buna ziua,

sunt si eu in aceeasi situatie! in sfarsit aflu un raspuns coeerent, si la subiect :) insa intrebarea mea este urmatoarea: ce anume il poate declansa? ca sa stiu sa evit anumite lucruri!

daca nu este incativ si netransmisibil, atunci de se interzice alaptarea, si nasterea prin cezariana?
Multumesc din suflet

ioana

acum 10 ani

ma numesc ioana si eu am fost diagnosticat ca fiind purtatoare da hepatita b si am 2 copii da ei nu au nimic si nici sotul .