Este posibil sa fi luat vreo infecție/bts?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Ioana cu 3 luni in urma.

Buna ziua, in urma cu aproape 2 saptamani am facut sex oral neprotejat unui baiat. De atunci ceva este in neregula cu saliva mea, mi se secreta mai multa saliva decat de obicei, si are o textura ciudata. Simt permanent nevoia sa înghit si are o textura diferită fata de pana la momentul actului.
Este posibil sa fie vorba de bts… sau sa fie doar o p***ancidenta? Daca ar fi ceva, ce analize imi recomandați/ medicamente?
Va Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Da, exista posibilitatea ca simptomele pe care le experimentezi sa fie rezultatul contractarii unei infectii cu transmitere sexuala (bts). Sexul oral neprotejat este o cale prin care se pot transmite anumite boli, cum ar fi gonoreea, sifilisul, herpesul, hpv-ul sau chiar HIV.

Totusi, este posibil ca simptomele sa nu fie legate de bts si sa fie cauzate de ceva complet diferit, cum ar fi o raceala sau o reactie alergica.

Pentru a afla cu exactitate ce se intampla, este important sa mergi la medic. Acesta iti poate recomanda efectuarea unor teste pentru bts, inclusiv o cultura de sange sau saliva, sau un test pentru HIV. De asemenea, medicul poate sa iti recomande si medicamente pentru a ameliora simptomele.

Este important sa retii ca trebuie sa te protejezi intotdeauna in timpul contactului sexual, indiferent de tipul acestuia, pentru a evita contractarea bolilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Boli Infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/cele-mai-des-intalnite-boli-cu-transmitere-sexuala_19408