buna

Boli cu transmitere sexuala

Postata de nina25nina cu 14 ani in urma.

Buna,
Din cate stiu este mai OK o interventie laparoscopica. Zilele trecute imi zicea cineva de o astfel de interventie, facuta la Spitalul Municipal in Bucuresti, iar dupa doua zile pacientul pleca spre casa, si se simtea bine.
Sanatate maxima!

Raspunsuri (4)

Claudia235138921

acum 14 ani

hei si sora mea sufara de aceeasi problema insa noi am fost la sp floresca unde un dcr a programato pe data de 19 are si ea calculi cel mai mare fiind de 5 cm si mai are si o punga de puroi in care sunt calcilii si fierea.fierea nui mai functioneaza de ceva zile nu e de stat si de cutit nu scapa e mai bn op normala decat cu laser sau laparascop e alegerea ta

nina25nina

acum 14 ani

In urma unui control ginecologic am primit urmatorul rezultat:
-Celule tip intermediar si superficial
-Multiple p***alocite prezente
-moderat fond inflamator
-Pap tip II+HPV
Sunt foarte speriata si as vrea sa stiu cat de grav este, daca exista tratament si daca afecteaza sarcina

Adrienne

acum 14 ani

Esti deja insarcinata ? Dupa rezultat ar fi o mica stare inflamatorie,ceea ce se vede si in PN 2,nu este ceva grav,medicul stie ce tratament sa-ti dea in aceasta situatie. Ce nu este in regula este HPV . In primul rand cred ca ar trebui sa-ti faci acea analiza sa stii exact despre ce tulpina HPV este vorba. Poate este una care nu este cancerigena si atunci se poate trata chiar si in timpul sarcinii............oricum tine legatura cu medicul ginecolog si insista pe aceasta problema. Multa sanatate !

Duerel.Deea

acum 14 ani

Depinde ce tulpini are acest HPV...si eu am fost depistata cu hpv acum 1 an jumate si am stat in tratament continuu!acum o luna nu mi-a mai aparut la pap si la testul pt depistarea tulpinilor mi-a iesit negativ,!!daca vrei sa scapi de acest virus,iti recomand doctora mea!!