Ajutor analize sifilis?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11711104197 cu o luna in urma.

Buna ziua,
Acum 5-6 ani am fost depistat cu sifilis netratat dupa care am urmat tratamentul. Mi s-a zis ca tot timpul va iesi la analize dupa. Acuma mi-am facut analizele (in urma unui act sexual neprotejat in urma cu aprox 8 luni) si mi-a iesit un index de 177 la anticorpi trepona pallidum. Care este sansa sa fie unul nou sau doar “cel vechi” ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Indexul pentru anticorpi pare sa fie mare, dar este important de stiut ca dupa efectuarea tratamentului pentru sifilis, anticorpii pot ramane in organism pentru un timp indelungat, de aceea testele pot iesi pozitive.

Totusi, pentru a determina daca este vorba despre o infectie noua sau daca anticorpii sunt rezultatul infectiei anterioare, ar trebui sa discutati cu un medic specialist. El poate sa interpreteze mai bine rezultatele testelor in contextul istoricului dvs. medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/semnele-si-simptomele-sifilisului-la-barbati_8227
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357