Ce este de facut? In urma acestui rezultat?

Boli autoimune

Postata de Utilizator11716200097 cu o saptamana in urma.

Examinare imunohistochimica:
CD20 evidentiaza foliculi limfozi si celule B monocitoide
CD 5 este pozitiv in limfocutele T
Raportul Kappa Lamdba este 1 pe 1 in plasmocite aspect policlomal
Ki67 este exprimat intens in centru germinativ
Concluzi:
Limfodenita reactiva cu pattern de hiperplazie foliculara.
Sunt necesare corlati clinice si serologice.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Raspunsul la aceasta analiza de laborator indica o limfodenita reactiva cu hiperplazie foliculara. Aceasta inseamna ca organismul tau a reactionat la o anumita infectie sau la o anumita provocare, ceea ce a determinat cresterea nodulilor limfatici din corpul tau.

Acest lucru este de obicei cauzat de infectii bacteriene dar poate fi si un simptom al unei afectiuni autoimune sau alte boli. Nu este neaparat ceva ingrijorator, insa este recomandat sa discuti cu medicul tau despre rezultate pentru a determina ce a provocat acest raspuns si ce tratament, daca este necesar, ar trebui sa urmezi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Lupusul-si-alte-boli-de-colagen/cele-mai-comune-boli-autoimune_19613