Trezire brusca după adormire?

Atac de panica

Postata de vali m cu un an in urma.

Mi se întâmplă să mă trezesc brusc după ce am adormit cu o senzație de prăbușire și lipsa de aer. In ultimul timp aceste episoade s-au modificat în sensul că mă trezesc brusc pentru că aud un zgomot că de scurtcircuit electric. Că și cum un aparat din apropiere a făcut scurtcircuit doar că asta este in capul meu, in somn. Când se întâmplă sunt speriata și complet treaza. Somnul revine foarte greu. Am astfel de episoade și în cursul unor zile, după amiază, dar și noaptea când mă culc..
As mai adaugă faptul că in cursul zilei fac tratament pentru tensiune, tahicardie, hiperlipidemie și anxietate.
Aștept un răspuns și va mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Clinica Hope

acum 2 luni

Senzatiile pe care le descrii par sa fie legate de un fenomen numit hipnic jerk, care este o reactie involuntara a corpului in timpul adormirii. Este destul de comun si poate fi cauzat de stres, oboseala sau anxietate. Zgomotul pe care il auzi in capul tau poate fi o halucinatie hipnagogica, care este o experienta perceptuala care apare in timpul tranzitiei intre starea de veghe si somn.

Fiind deja sub tratament pentru anxietate si alte probleme de sanatate, este important sa discuti despre aceste episoade cu medicul tau pentru a evalua daca exista nevoia de ajustare a tratamentului sau daca sunt necesare alte interventii. Medicul iti poate oferi sfaturi si indrumare adecvata pentru a gestiona aceste episoade si a te ajuta sa ai un somn odihnitor.