Sedocalm V la nevoie?

Atac de panica

Postata de Manu cu 8 luni in urma.

Am atacuri de panica și iau la nevoie Sedocalm V care ajuta foarte mult.
Dacă în ziua respectiva am luat Sedocalm, pot sa beau bere sau alt tip de alcool, bineînțeles în cantitate mica, pentru ca altfel nu îmi face bine, în general, alcoolul?
Administrarea de Sedocalm influențează capacitatea de a conduce mașina?
Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Sedocalm V este un supliment alimentar cu extracte din plante, cum ar fi valeriana, sunatoare si melisa, care poate ajuta la relaxarea, atenuarea stresului si a fricii. Cu toate acestea, este intotdeauna important sa discutati cu medicul dumneavoastra inainte de a lua orice supliment sau medicament, pentru a verifica daca este sigur pentru dumneavoastra si daca poate interactiona cu alcoolul.

Consumul moderat de alcool poate avea unele efecte sedative si de relaxare, dar poate agrava simptomele anxietatii si ale atacurilor de panica. Este posibil ca aceasta combinatie de Sedocalm cu alcool sa aiba un efect amplificat asupra starii dumneavoastra de relaxare sau somnolenta, iar acest lucru ar putea influenta capacitatea dumneavoastra de a conduce masina in mod sigur.

Este intotdeauna recomandat sa evitati consumul de alcool inainte de a conduce.

Va recomandam sa va programati la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/cum-se-manifesta-un-atac-de-panica_13127
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/masuri-imediate-in-cazul-unui-atac-de-panica_16180