Ma recuperez cu tratament psihiatric?

Arta de a fi parinte

Postata de CristianMarin cu o luna in urma.

Sunt bolnav psihic si iau Rispen 2mg dimineata si Rispen 2mg seara. Sunt pensionat de boala si am indemnizatie de handicap. Desenez ca sa imi maresc venituriile din ocupatie casnica adresa_web_filtrata /b/AZjCT

As vrea sa fiu bine, cateodata ma simt mai rau si cateodata ma simt mai bine, eu cred ca o sa incep sa ma simt bine si dupaia o sa ma simt foarte bine si o sa fiu bine dupaia. Asta este perioada din viata mea cand sunt bolnav de cativa ani dar acuma sunt mult mai bine decat eram in trecut. Totusi daca se intampla sa treaca o ora sau doua ore ca am uitat sa iau medicamentul la ora fixa 10 dimineata si 10 seara, inainte sa iau medicamentul am o stare generala de rau si dupa ce iau medicamentul ma simt bine sunt normal.

Am nepoti, am rolul de unchi in familia mea.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Recuperarea in cazul unei boli psihice depinde de mai multi factori, inclusiv de diagnosticul precis, severitatea simptomelor, raspunsul la medicatie, si nivelul de suport al familiei.

Rispen, cunoscut si sub numele de Risperidone, este un antipsihotic folosit in tratamentul unor afectiuni precum schizofrenia, tulburarile bipolare si iritabilitatea asociata cu tulburarea autista. Medicatia este menita sa ajute la controlul simptomelor precum halucinatiile, delirul, agitatia sau comportamentul agresiv.

Este normal sa te simti mai rau daca uiti sa iei medicamentul la ora obisnuita. Rispen este un medicament care trebuie luat regulat pentru a avea efect maxim. Daca simti orice schimbare la nivel fizic sau emotional atunci cand uiti sa iei doza la ora obisnuita, este important sa discuti acest lucru cu medicul tau.

Despre arta, este cunoscut faptul ca aceasta poate avea un efect terapeutic, si este bine sa o continui daca este ceva ce te ajuta.

Desi pare ca medicatia ta este eficienta in controlarea simptomelor, este indicat sa discuti cu medicul tau despre starile de rau pe care le simti. Poate incepe prin a ajusta dozajul sau poate schimba medicatia.

.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/tulburari-emotionale_11699