Este normal sa am ameteli?

Apendicita

Postata de Stefan cu 11 luni in urma.

Bună ziua! Ma numesc Ștefan am 17 ani și acum 4 zile m-am operat de apendicita făcând rahieanestezie. Am ameteli (când încerc sa merg simt ca se mișca podeaua), cand înghit (sau când îmi vine sa ragai) ma înțeapă capul și simt ca nu ma pot concentra. Ma simt obosit mereu. Sa îmi fac griji?

Raspunsuri (3)

Bivol Alexandru

acum 11 luni

Acestea sunt efecte secundare anesteziei, o sa dispara in scurt timp. Ar trebui sa mentii repausul la pat, hidratare, tratament antalgic daca este nevoie. Daca simptomatogia persista mai mult de o saptamana sau se adauga alte simptome cum ar fi febra, frisonul, voma, dureri abdominale ar trebui sa te adresezi medicului curant pentru o reevaluare.

DanielaD

acum 11 luni

Recuperarea totala si reluarea activităților normale dupa efectuarea unei operatii de apendicectomie presupune o perioadă 1 luna- 1 luna si jumatate. Ametelile sunt cauzate de rahie anestezie. Vor trece de la sine cu odihna, o alimentație echilibrată, formată din cereale integrale, legume, hidratare adecvată ( ceai, apa plată). Se recomandă plimbări scurte în aer liber. Totul va fi bine cu putina rabdare si urmarea acestor sfaturi! Toate cele bune!

acum 11 luni

Buna ziua,

Va recomandam sa va programati la un control de rutina la medicina interna pentru recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602