Colica Renala

Apendicita Colica Renala

Postata de feli80 cu 13 ani in urma.

buna seara! in urma cu o saptamana am avut dureri groaznice in partea dreapta, mai exact in flancul drept, durere care se lasa pe picior (era amortit) si in spate in zona rinichiului. Am ajuns la urgente si dupa mai multe calmante si perfuzii, durerea s-a ameliorat. Analizele de la urgente au aratat ca la sumarul de urina au iesit hematii in urina (250), proteine in urina (100) si mai multe leucocite (12700), in schimb ureea si creatinina au iesit in limite normale. Diagnosticul a fost cam ambiguu, un medic zicea infectie urinara, iar alt medic zicea colica renala. Mentionez ca in urma cu o luna am facut un ecograf si nu s-a vazut nimic la rinichi, dar aceste dureri in flancul drept si in zona rinichiului drept le-am mai avut si acum 2-3 luni. Urmez de o saptamana tratament cu ciprofloxacina, rovatinex, (si la nevoie) flamexin si no-spa si nici o ameliorare. Iar astazi am avut din nou aceleasi simptome doar ca durerea era in spate (la rinichi) si in zona ovarelor. Medicul mi-a spus ca e posibil pietricica sa fi coborat pe uretere si din aceasta cauza sa am asemenea dureri. Intrebarile mele sunt:
1. e posibil sa fie pietre sau nisip la rinichi (desi ecograful arata ca nu!) sau e posibil sa fie infectie urinara? (mentionez ca am mai avut infectii urinare, dar de fiecare data tratate)
2. sa fac un al 2-lea ecograf si sa cer si parerea unui al 2-lea medic?
ce ma sfatuiti? multumesc!

Raspunsuri (16)

Miruna Ion

acum 13 ani

Buna ziua. Tot ce pot sa spun este ca eu am avut pietricele la rinichi si infectie urinara si m-am vindecat urmand un tratament naturist, cu capsulele de la Arkopharma cu strugurii ursului. Va recomand totusi sa consultati inca un medic. Oricum capsulele nu au cum sa va faca rau, sunt 100% naturale. Multa sanatate!

ella

acum 13 ani

si pe mine m-au ajutat capsulele astea. sunt chiar f multumita

feli80

acum 13 ani

multumesc de sfat, dar de unde se pot procura capsulele astea si cum se iau?

Alina

acum 13 ani

BUNA ZIUA!
DIN PAKTE SI EU AM AVUT ACEEASI PROBLEMA....ACUM 6 LUNI AM AVUT O CRIZA RENALA(AM MERS L MEDIC AM FACUT ECOGRAFIE,SUMAR DE URINA...ETC)SI NU MI-AU GASIT NIMIC....
SAPTAMANA TRECUTA AM AVUT O ALTA CRIZA GROAZNICA DE DATA ACEASTA AM FOST NEVOITA SA CHEM SALVAREA L 4 DIMINEATA...MI-AU FACUT NISTE CALMANTE(NO-SPA,KTONAL FORTE ANTIALGICE,SCOBUTIL.....)APOI AM URMAT O RETETA CU CIPRINOL,NO-SPA.KTONAL.SCOBUTIL SI URINEX DURERILE AU TRECUT C FOARTE MULTA APA 4 L /ZI IN TIMPUL (CRIZEI AM INTELES K N AI VOIE DECAT SA-TI UMEZESTI BUZELE)...VA ROG DAK SE POATE SA MA AJUTATI CU UN SFAT....MULTUMESC!

TINA

acum 13 ani

Pentru eliminarea nisipului de la rinichi incercati cu :
1. sirop de afin rosu care se gaseste la magazinele Kaufland;
2. supa de cartofi galbeni cu mult patrunjel (o legatura intraga)
3. tataneasa, coada soricelului si galbenele se fierb 10 minute,in 1/2 l apa (se pune cit prinzi cu trei degete) se lasa citeva minute sa se aseze, se pun intr-un lighean si incercati sa stati (la abur) deasupra cit mai mult timp.

feli80

acum 11 ani

Buna ziua! am revenit cu aceeasi problema pe care o am de vreun an si ceva si anume calculi renali. Aseara am facut o alta criza de colica renala si am ajuns din nou la urgente. Am dat un sumar de urina, mi au masurat tensiunea, pulsul (13,5/8 mm/Hg si 98 b/min) mi au facut un EKG (dar nu mi au spus nimic de el, ceea ce am banuit eu ca ar fi fost normal) si mi au pus o perfuzie cu mai multe calmante (glucoza 5%, no-spa, tramadol, algocalmin si mi a mai zis dar am uitat). Dupa terminarea perfuziei am plecat acasa, muuult mai bine decat venisem. D na doctor, mi a zis k am niste probleme renale. I am spus k am 3 pietre mai mari de 1 cm la rinichiul drept (curios, aseara durerea venea mai mult pe partea rinichiului stang, dar ma durea tot spatele si ovarele si aveam senzatia de urinare continua, dar fara a urina) si mi a recomandat si dumneaei litotritie, la fel ca si medicul urolog de la Iasi., numai ca, mi a zis sa evit Iasul si sa merg la Cluj la o clinica privata. Mi a mai spus sa nu stau asa pt ca pot face hidronefroza (in iarna am avut hidronefroza gr I dar cu tratament, cred eu ca nu mai am) si cu timpul pot ramane intr un singur rinichi. Cei drept m a cam speriat si mi a dat de gandit. Intrebarile mele sunt:
1. daca aveti idee, cum se numeste clinica privata din Cluj care se ocupa cu astfel de afectiuni renale
2. cam cat ar costa interventia si in ce anume ar consta
3. ce analize tb sa fac si daca e atat de grav.
am uitat sa mai spun ca ieri am consumat destule lichide (peste 2,5l) ca de altfel si n celelalte zile, iar de urinat am urinat destul de putin, mergeam la baie, ac***a senzatia de urinare, dar ....foarte putin (cred ca toata ziua 300-400 ml). Abia dupa ce mi s a terminat perfuzia, am urinat normal. Multumesc si astept raspuns!

fifi BZ

acum 10 ani

Am avut durere in spate stanga am fost la medic de urgenta si m-a diagnosticat cu colica renala stg am urmat cu;no-spa>tador si urinex si ma-m simtit f bine +un ecograf abdominal+ceaiuri renale va doresc sanatate multa!!!!!!!!

nelu

acum 10 ani

azi am avut o criza si am fost la urgenta am primit analgezice si mi-a trecut sper ca am eliminat ceva nisip sau piatra ca sincer va spun nu as vrea sa mai trec prin asa dureri eu de 10 zile beau dimineata pe stomacul gol un pahar de apa cu lamaie in care pun 1 lingurita de bicarbonat de sodiu posibil ca sa-mi fi provocat eliminarea pietrei

ionut

acum 10 ani

eu cam de 5 ani am inceput sa am dureri in partea dreapta.am crezut ca e ficatul dar la un consult am descoperit a fi nisip.de 2 saptamani durerile au revenit de am ajuns de 3 ori la spital.un doctor spunea colica , altul litiaza...pana am ajuns la al 4-lea doctor care mi-a si facut ecograf si mi-a descoperit piatra la rinichi de 1 cm, posibil in diametru sa fie mai mare.am urmat toate tratamentele posibile de am ajuns in 2 sapt sa dau 1200 ron pe pastile unele compensate altele nu, dar am ajuns la concluzia ca nu fac decat sa -ti amelioreze durerea.asa ca maine ma duc la iasi pt litotritie caci sincer nu mai rezist.am vazut pe forum multe pareri ca dr.cutare nu e bun , ca respectivul spital e mai bun decat celalalt asa ca am sa ma duc sa intreb direct la ce riscuri ma expun . sa vad si decizia dr.care ma va consulta si in final daca eu cred ca e calea cea mai buna stau ,daca nu am libera alegere sa ma duc si la cluj.eu unul cred ca nu sunt nici primul nici ultimul care va merge la iasi pt tratament...si cu siguranta voi reveni cu un comm.dupa toate astea.

feli80

acum 10 ani

asteptam vesti de la tine.......succes si sanatate!

lili

acum 10 ani

pentru colica renala se ea urmatorul tratament.Nolicin de m,400mg.no=spa,scobutil papaverina. urinal forte. se bea 3l de lichide pe zi puteti bea si ceai. Dumnezeu sa va dea sanatate tuturor.

lili

acum 10 ani

pt feli 80.este un aparat care sparge pietrele la rinichi bila etc cu ultrasunete cateva sedinte i esti ca nou.Doamne ajuta

feli80

acum 10 ani

da lili, stiu, litotritie se numeste acea, operatiune dar efectele nu prea sunt garantate....si eu am fost programata pt. o astfel de sedinta, dar m-am razgandit in ultimul moment.....tot inceerc cu ceaiuri, urinex, rowatinex....si bineinteles ma feresc cat mai mult de efort si frig

Aylin

acum 9 ani

Buna ziua la toata lumea aici pe forum ! SI eu sunt la fel, in urma cu 3 sapt. am avut hidronefroza (dilatatii pe rinichi) si medical mi-a recomandat sa fac o urografie. Am facut si nu am pietre , nici nisip, chiar nicaieri. S-a uitat pe urografie si nu a vazut nici urma de vreo piatra. Mi-a propus sa fac o cistografie cu o infiltrare de sinda in rinichi ! Am plecat speriata de acolo si am citit riscurile la o asa interventie , dar si scopurile ! Scopul principal fiind de a elimina lichidul din rinichi si de a tine largit ureteral . Insa doar cand ai piatra se ia in considertie. Si nu am facut aceasta interventie pentru ca urmarile ar fi fost in 80% din cazuri, sa raman cu incontinenta urinara ceea ce m-a speriat si am renuntat. Am urmat un tratament cu antibiotic ( desi nici infectie urinara nu era ! ) si atentie! Antibioticul in colica renala e recomandat doar daca va iese infectie urinara , daca nu este, se beau lichide multe/suficiente si calmante plus antiinflamator , caci riscati sa distrugeti rinichiul mai mult cu antibiuotice ! Mi-a trecut si la urmatorul effort intens ieri - mers pe jos km intregi si multi... azi am zaut iar cu exact aceeasi problema, Incepe cu frisoane mici , si transpiratii intense,. apoi apare durterea.... Primul episod accum 3 sapt. la fel a fost dupa effort mare si oboseala plus deshidratare in avion. Atentie pentru cei care calatoriti cu avionul , beti 3 L de lichid in 8 ore ! In avion deshidratarea este foarte mare.

Acum nu mai vreau sa iau antibiotic, incerc doar cu Urinal (merisor) si apa multa , caci eu urinez mult si normal, nu retin urina acum. Si multa muuuuuuuulta odihna ! Dormiti multe ore si ziua cand sunteti in criza ! Stati in pat, nu faceti eforturi. Rinichiul in colica are mare nevoie de multa odihna.

Nu va ma speriati ca pierdeti rinichii asa una doua, nu plecati urechea la medicii care va trimit la clinicile private in scop personal ! Eu am hidronefroze de la 19 ani si acum am 35 si se trateaza, in ultimii ani am trait in China si acolo nu am avut nici o criza ! Aici in Romania cum vin, cum am probleme cu rincihii ! De la APA ! ! !

Sanatate

enache marian

acum 7 ani

Buna ziua sunt marian si asi vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac mai exact ce trebuie sa fac sami treava durerea am o ruptura de muschi la nivelul gatului ce ar trebui sa fac dami treaca durerea va multumesc.....

enache marian

acum 7 ani

Buna ziua sunt marian si asi vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac mai exact ce trebuie sa fac sami treava durerea am o ruptura de muschi la nivelul gatului ce ar trebui sa fac dami treaca durerea va multumesc.....