Agitatie/tremur interior, anxietate, atacuri de panica, lipsa somnului. Cauze, tratament?

Anxietate Depresie Anxietate si stres Colon iritabil Psihoza depresiva Psihoza
+3
Vezi toate grupurile

Postata de User991 cu 5 ani in urma.

Va salut. As dori sa stiu natura acestui tremur intern. Am anxietate cu episoade psihotice si am dezvoltat in paralele si colon iritabil.. daca nu as lua Rispen, nu as putea sa mai functionez, sa dorm noaptea, etc. Iau Rispen de aproximativ 10 ani si de-a lungul anilor am fost la mai multi doctori psihiatri, cu diferite tratamente antipsihotice, antidepresive si anxiolitice, care m-au facut mai mult leguma decat om viu, si lupt din rasputeri cu efectele lor adverse, lupt in felul meu pentru a duce o viata normala. As vrea sa ma vindec, dar nu stiu cum.. Uneori n-am nicio speranta.. Va cer din suflet ajutorul.. ce pot sa mai fac ??? Ce sfaturi/idei puteti sa-mi dati ? (Urmez de ceva timp psihoterapie cognitiv comportamentala) Multumesc pentru un eventual raspuns

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara.
Sfatul este acela de a face psihoterapie cognitiv-comportamentala, si sa va faceti temele pe care terapeutul vi le da! Reusita depinde de dvs si de determinarea pe care o aveti.
Toate cele bune!

Utilizator11564483888

acum 4 ani

Psihicul tau este controlat de creier cea mai importantă parte din corp ,cand te lasa cum este cazul celor ca tine ajung intr-adevar legume .Dar cu un minim de tratament astfel încât să îți pacalesti psihicul o sa duci o viata relativ buna crede.ma .NU LUA TOT CE ITI DAU PSIHIATRII PT CA FAC EXPERIENȚĂ PE NOI CA SI CUM AR FACE PE COBAI.